Skip to main content
KBS_Icon_questionmark link-ico

Go to…

BDS5 Prize Winners

Congratulations to the final year prize winners from BDS5 for 2020.

Lots of blue stars
Congratulations

The Prize Winners for 2020 from BDS5 are:

The Jelf Medal
In 1868 Rev Richard Jelf DD retired from the office of Principal of the College which he had held since 1844. It was to commemorate his services to the College that his colleagues and friends established this endowment. One medal is awarded to a student in each of the Schools: Humanities; Health and Life Sciences, Law, Nursing, Biomedical Sciences, Education, Medicine, Dentistry and Psychiatry. Two medals are awarded to the School of Physical Sciences & Engineering, one of which is awarded to an Engineering student. The students chosen are those who, in the view of the Principal have most distinguished themselves during their undergraduate programme in the College. In making the awards regard will be had not only to the student's academic proficiency but also to their prominence in the social and athletic activities.

Philip Wyatt

 

The Sachedina Prize
Awarded to the best student in the final year. As the award is not on the grounds of academic merit alone, the top six performing students in Finals are asked to submit a CV and a supporting statement and these are then judged by a panel.

Adina Rosten

Runner-Up: Megna Shah

 

The A. M. Clover Prize
Awarded to the student(s) who have best epitomised the Guy's motto “Dare Quam Accipere” by showing that it is better to give than to receive, in their attitude and wholehearted involvement in ALL aspects of School life during their student careers.

Thomas Hayes-Powell

 

The H. Arthur & J. Bernard Cohen Prize
Awarded for the best performance in a special exam on the subject of Anaesthetics & Sedation.

Bilal Chaudhry

Runner-Up: Utkarsh Dandekar

 

The Jack Wheatley Carlton Hunter Prize
Awarded to the student judged to have set the highest standard of exemplary conduct as regards courtesy, humanity and kindness in the treatment of patients.

Philippa Comiskey

 

The Geoffrey Forman Prize
Awarded for the best essay on the subject of Oral Diagnosis

Aimee Amirtharajah

 

The Malleson Prize
Awarded for a report on research work in which the student took an active part.

Jia-Shang Lau

Certificate of Commendation: Qasim Mohammedbhai

 

The Tom Bereznicki Prize
Awarded to the winner and runner-up of the King's heat of the Royal College of Surgeons Dental Skills Competition.

Sophie Lane

Runner-Up: Shonia Atchu

 

The Newland Pedley Prize
Awarded to the student with the highest marks in the BDS5 End of Year Exam at first sitting.

Adam Jones

 

The Saunders Prize
Awarded to the student with the second highest marks in the BDS5 End of Year Exam at first sitting

Ariella Wulwick

 

The Robert Woodhouse Prize
Awarded to the student with the third highest marks in the BDS5 End of Year Exam at first sitting

Joint winners: Matin Ali Madadian and Megna Shah

 

The Alfred Woodhouse Prize
Awarded to the student with the fourth highest marks in the BDS5 End of Year Exam at first sitting

Joint winners: Ahmed Elmatary, Tanisha Kaulsay and Adina Rosten

 

The Laurence Usiskin Prize
Awarded to the student with the fifth highest marks in the BDS5 End of Year Exam at first sitting

Joint winners: Ahmed Dagher and Hamna Qurashi

 

The S. J. Kaye Prize
Awarded to the student with the highest marks in the Oral Disease exam and the Oral Disease component of the Finals clinical reasoning exam

Matin Ali Madadian

 

The Warren Birnbaum Prize
Awarded to the medically-qualified student with the highest marks in the BDS5 End of Year Exam at first sitting.

Adam Jones

 

The Dr Jose Souyave Senior Class Prize in Endodontics
Awarded to the student most distinguished in the theory and practice of Endodontics, based on clinical performance and submission of an essay

Roan Gower

 

The Parris Prize
Awarded to the student who has shown the greatest inventive genius by submission of a report

Sophie Lane

Certificates of Commendation:

Ha-Eun Cho and Qasim Mohammedbhai

 

The Dental Public Health Prize
Awarded to the best performing student in the Dental Public Health in-course assessment

Adina Rosten

 

The Koray Feran Prize
Awarded to one student from each team who has achieved the highest Case Presentation score in Finals

Team 21: Matin Ali Madadian

Team 25: Hamna Qurashi

Team 26: Ariella Wulwick

 

The Aaron Gurmail Award
Awarded to the student who has demonstrated compassion and commitment to others and excelled in non-academic, extra-curricular activities such as sports, societies or charity work

Utkarsh Dandekar

 

The Maurice Wohl General Dental Practice Centre Prize
Awarded to the student judged by staff to have achieved the highest standards of general dental practice

Sandy Ng

 

The Portsmouth Prize
Awarded to the student judged by staff to have added most to the ethos of the Academy by providing excellent holistic care to their patients and contributed enthusiastically to the concept of team working with the whole Academy during the year

Philippa Comiskey

 

The Tom Pitt-Ford Prize
Awarded to the most outstanding student in the field of Endodontology

Jasvin Bindra

 

The Academy of Operative Dentistry Award
Awarded for excellence and outstanding achievement in Operative Dentistry:

Abigail Chatterton

 

Students who would have been nominated for the University of London Gold Medal had that gone ahead this year:

Matin Ali Madadian
Ahmed Elmatary
Adam Jones
Tanisha Kaulsay
Adina Rosten
Megna Shah
Ariella Wulwick